beeffective
x-blurred-gfx
bee-blurred-gfx

Trzymaj poziom, postaw na video wertykalne

W świecie, w którym spędzamy coraz więcej czasu online, materiały video stały się kluczowym elementem strategii marketingowych. Niezależnie od platformy, po której się poruszamy, video wertykalne odgrywa istotną rolę w digital marketingu, przekładając się na realne korzyści dla marek, które próbują swoich sił tworząc i wykorzystując ten format.

I wiecie co? W ogóle nas to nie dziwi! To oczywiste, że materiały video mają moc przyciągania uwagi. Wystarczy spojrzeć na najbliższe otoczenie. Statystyki pokazują, że materiały video generują większą ilość interakcji i angażują bardziej niż treści statyczne. Marki wykorzystujące video w swoich kampaniach, zyskują większy zasięg, zwiększają zaangażowanie użytkowników i budują silniejsze relacje ze swoimi klientami. 

Brzmi super, ale jeszcze lepiej byłoby, gdyby istniał sprawdzony sposób na tworzenie viralowych video, prawda? Tutaj niestety musimy Cię lekko rozczarować, bo takowy nie istnieje. Ale i tak mamy dla Ciebie coś super, co z pewnością Ci się przyda — kilka dobrych i sprawdzonych praktyk, których wdrożenie nie tylko poprawi jakość Twoich filmów, ale również uczyni proces nagrywania przyjemniejszym!

Teraz albo nigdy! 

Czasy, w których zastanawialiśmy się, czy warto zaangażować się w video marketing i zacząć wykorzystywać pionowe formaty, są już dawno za nami. Nie ma wątpliwości, że w kwestii wertykalnego video prym wiedzie niepokonany TikTok, ale zarówno Meta (Facebook/Instagram) jak i YouTube, atakują go z każdej możliwej strony. Nie ma co się dziwić, skoro video wertykalne wydłuża czas spędzany na tych platformach.

Why so popular? 

TikTok w szybkim tempie osiągnął liczbę miliarda użytkowników i depcze po piętach takim gigantom jak Instagram, czy Facebook, gromadzącym jednak wciąż większą liczbę użytkowników. A w jakiej apce użytkownicy spędzają najwięcej czasu? 

Wątpliwości nie ma — video, video i jeszcze raz video! 

Instagram

W Reelsach na Instagramie do dyspozycji mamy video wertykalne o maksymalnej długości 60 sekund. Możemy je znacznie wydłużyć (nawet do 10 min.) poprzez dodanie nagrania w formie posta, który również zostanie opublikowany w postaci video. W przypadku nagrań na Instagramie (podobnie do Facebooka) materiał wizualny jest istotniejszy od użytej w nim ścieżki dźwiękowej. Jest to odwrotny trend niż na TikToku, gdzie dźwięk odgrywa kluczową rolę. Należy pamiętać zatem o umieszczeniu ewentualnych napisów, tak, aby video zostało równie pozytywnie odebrane z włączonym, jak i wyłączonym audio. 

Jeżeli chodzi o estetykę Instagrama, użytkownik szuka tam najczęściej inspirujących zdjęć oraz video, które umożliwiają mu bliższe poznanie produktów oraz filozofii danej marki, szukając w nich wartości, z którymi sam się utożsamia. Planując harmonogram publikacji, powinniśmy więc dostarczać wartościowe, estetyczne i przyjemne dla oka materiały. Bieżące i mniej dopracowane nagrania, czy zdjęcia, lepiej jest zachować w postaci wyróżnionych relacji na naszym profilu.

TikTok

Na TikToku możemy tworzyć video wertykalne z poziomu aplikacji o długości nawet 10 min. Tutaj jeszcze bardziej niż na Instagramie, kluczową rolę odgrywa sam dźwięk dodany do stworzonego video. Na palcach jednej ręki można policzyć kiedy TikToka ktoś przegląda z wyciszonym dźwiękiem. Nie musimy się tu zatem martwić o napisy (które od niedawna TikTok tworzy również automatycznie!). Mogą one jedynie dopełniać przekaz naszego materiału video. Baza dźwięków TikToka jest zdecydowanie bardziej rozbudowana od tej dostępnej na Instagramie i nie jest to przypadek.

TikTok daje nam zdecydowanie szersze pole do popisu. Sprawdzą się tu nie tylko wcześniej zmontowane materiały, które przygotowaliśmy pod publikację na Instagrama, ale również krótkie humorystyczne scenki wpisujące się w popularne trendy aplikacji. To właśnie dzięki trendom mamy możliwość dotarcia do najszerszej grupy odbiorców. Warto potraktować to medium jako humorystyczny kanał marki, zdradzający kulisy, backstage i insighty dotyczące codziennej pracy.

Shorts

Shorts to video wertykalne oferowane przez platformę YouTube o maksymalnej długości 60 sekund, które może posłużyć jako strategiczne narzędzie do zwiększenia widoczności głównego kanału. Krótkie formaty oferowane przez platformę to również doskonała okazja do eksperymentowania z treściami i lepszego poznania swoich widzów. Zbieranie opinii i komentarzy pod Shortsami może przyczynić się do lepszego zrozumienia preferencji i oczekiwań społeczności, co pozwoli na skuteczniejsze przygotowywanie dłuższych treści na kanale.

Niezaprzeczalnym atutem Shortsów jest ich łatwa produkcja. W tym wypadku, do publikacji możesz wykorzystać istniejące treści, dostosowując je do wertykalnego formatu. To idealne rozwiązanie dla kreatorów, którzy chcą regularnie dostarczać nowe materiały, nie angażując się w długotrwałe procesy produkcyjne.


Miej na uwadze to, co lubią algorytmy.

Dziękujemy drogi czytelniku! 

Dobra, przeczytał_ś artykuł do końca, więc pozwól, że w ramach podziękowania damy Ci coś super! Oto on, gotowy #ActionPlan na start! No to lecimy! 

Wiesz już, że chcesz nagrywać i gdzie publikować swoje treści, ale nie wiesz, od czego zacząć? Kluczem do sukcesu jest autentyczność. Istotne jest, aby stosować język i ton komunikacji zrozumiały dla Twojej grupy docelowej, co pozwoli odbiorcom łatwiej identyfikować się z Twoim przekazem.

Storytelling związany z marką

Zacznijmy od klasyka, czyli historii Twojej marki. Opowiedz widzom, jak się rozwijała, co było motorem napędowym do jej powstania, jak wyglądały początki pracy przy produktach oraz dziel się inspirującymi doświadczeniami swoich klientów. 

Poradniki „how-to”

Twórz krótkie, ale wartościowe filmiki instruktażowe, które pokażą, jak korzystać z Twoich produktów, lub w których podzielisz się wiedzą i doświadczeniem dotyczącym zagadnień związanych z profilem marki.

Materiały generowane przez użytkowników (UGC)

Przyciągaj do siebie dobrą energię! Zachęć użytkowników do tworzenia własnych video związanych z marką. User Generated Content to niepowtarzalna okazja dla społeczności do współtworzenia historii Twojej marki i budowania zaangażowania.

Kulisy

Pokaż ludzki aspekt swojej marki. Podziel się kulisami produkcji i pracy w Twojej firmie. Pozwól społeczności poznać nieoczywiste fakty, ciekawostki i prawdziwe twarze zespołu, który stoi za sukcesem marki.

Konkret

Pamiętaj, że materiały video mogą mieć zaledwie kilka sekund. Trendowy dźwięk z aplikacji, dynamiczny montaż i element wzbudzający ciekawość — to wystarczy, żeby przyciągnąć uwagę i wywołać długotrwałe wrażenie. Te krótkie materiały sprawdzą się świetnie w kampaniach płatnych!

Bądź na bieżąco z trendami!

Śledzenie aktualnych trendów w aplikacjach, takich jak Instagram czy TikTok, jest kluczowym elementem, który pozwala markom tworzyć aktualne i angażujące treści. W swojej codziennej pracy możesz wykorzystać dodatkowe narzędzia, takie jak Google Trends i Answer the Public, które pozwolą Ci jeszcze lepiej spersonalizować kierowane treści do Twoich odbiorców.

Pierwsze 2-3 sekundy Twojego video są kluczowe, jeśli chodzi o wzbudzenie zainteresowania.

Zadbaj o kluczowe elementy

Niezależnie od obranej platformy, przed przystąpieniem do nagrywania video warto zadbać o kilka kluczowych elementów, które wpłyną na jakość i atrakcyjność finalnego materiału. 

Po pierwsze, zwróć uwagę na oświetlenie. Dobrze dobrane światło sprawi, że obraz będzie wyraźny i przyjemny dla oka. Unikaj przy tym nadmiernych, niechcianych cieni czy prześwietleń.

Kolejnym istotnym aspektem jest kadr. Wybór odpowiedniego ujęcia może znacząco wpłynąć na odbiór treści przez widza. Przed rozpoczęciem nagrywania warto przemyśleć, jakie elementy należy uwzględnić w kadrze, aby przekaz był czytelny i atrakcyjny w formacie wertykalnym.

Nie możesz zapomnieć o odpowiednim dźwięku. Choć w video chodzi głównie o obraz, klarowny i wyraźny dźwięk może znacząco poprawić atrakcyjność całego materiału. W przypadku treści mówionych warto zadbać o odpowiedni mikrofon.

Ostatecznie jednak to przygotowanie scenariusza jest kluczowym krokiem w procesie produkcji video. Dobrze napisany plan działania ułatwi pracę podczas nagrywania i pozwoli uniknąć zbędnych przerw czy nieścisłości w treści.

Video wertykalne - jak zrobić dobry materiał krok po kroku?

Video jest pracochłonne, a z wynikami może być różnie. Nie zniechęcaj się jednak do testowania różnych formatów!

Video wertykalne na różnych platformach.

Planując materiał video na poszczególne platformy, pamiętaj o bezpiecznych strefach, w których powinny znaleźć się wszystkie kluczowe treści, aby nie zostały zasłonięte przez elementy aplikacji.

Wszystko, ale z umiarem!

Podsumowując, przekonaj swoich odbiorców, że posiadasz wartościowe treści na każdej z wymienionych platform. Udowodnij przy tym, że prezentujesz tam różniące się od siebie materiały.

Zaplanuj odpowiednio wcześniej przemyślane kreacje i komunikaty, z jakimi chcesz dotrzeć do grupy docelowej. Natomiast osób nieprzekonanych do TikToka, nie zmuszajmy do oglądania materiałów wyciągniętych prosto z tiktokowej aplikacji. Zachowasz w ten sposób nie tylko zdrowy umiar, ale również… obserwujących na Instagramie.

Nie bój się! Eksperymentuj, testuj i analizuj! Chcąc odnieść sukces, nie możesz zapomnieć o jakości interakcji i jakości Twojego zaangażowania w prowadzeniu profili. Zrozumienie odbiorców i analiza wyników nowych działań pomogą Ci odnieść sukces! Postaw więc na:

Video wertykalne - na co zwrócić uwagę?

Więcej o video wertykalnym i o tym jak je tworzyć – dowiesz się z artykułu Konrada i Mikołaja.

PS Koniecznie zaobserwuj nas na TikToku — mamy tam ponad 30 tys. obserwujących, a to chyba mocny dowód na to, że robimy to dobrze!