beeffective
x-blurred-gfx
bee-blurred-gfx
post cover image

Video marketing – twórz angażujące treści!

Od ilu lat w kółko słyszysz, że video to król contentu w social mediach? Ja przestałem już liczyć! Czy coś się od tego czasu zmieniło? Nie, to stwierdzenie jest tak naprawdę jeszcze bardziej aktualne dzisiaj, kiedy chętniej oglądamy stories niż posty na Instagramie, liczba użytkowników TikToka przekroczyła 1 miliard, a YouTube jest drugą po Google najbardziej popularną wyszukiwarką w Internecie. Myślę, że te kilka faktów wystarczy, aby zwrócić Twoją uwagę na to, jak ważne jest wdrożenie video do swoich działań marketingowych. W tym artykule przybliżę Tobie ten obszar oraz pokażę, od czego zacząć swoją przygodę z video marketingiem.

Dlaczego powinieneś wykorzystywać video marketing?

Przytoczę jeszcze kilka liczb, które pokazują skalę popularności oraz działania treści video w procesie zakupowym.

 • Po obejrzeniu video użytkownicy są 64% bardziej skłonni do zakupu danego produktu online.
 • Konwersje na landing page’ach mogą wzrosnąć o 80%, jeżeli znajduje się na nich video.
 • Pandemia spowodowała ogromne wzrosty w konsumpcji treści video. W marcu zeszłego roku Netflix był nawet zmuszony do redukcji jakości swojego serwisu, aby odciążyć przepustowość łącza internetowego w Europie.
 • Szacuje się, że do 2022 roku video będzie stanowić więcej niż 82% całego ruchu internetowego. To 15 razy więcej niż w 2017 roku.

Video jest w stanie zaprezentować Twoją markę lub produkt w najbardziej angażujący sposób (dopóki VR nie zyska znaczącej popularności, chociaż to też jest tak naprawdę forma video). Wyliczono, że 1 minuta video, to równowartość 1,8 miliona słów.

Jak zacząć?

Zacznijmy od tego, co jest potrzebne do tworzenia treści video. Podstawowymi zasobami są:

 • Sprzęt
 • Osoba, która nagra film
 • Umiejętność montażu materiału filmowego oraz program do montażu
 • Pomysł/scenariusz

Posiadając smartfon, jesteś już w posiadaniu wszystkiego, co potrzebne do stworzenia krótkiego video promującego Twój produkt, relacji zza kulis Twojej marki lub zaproszenia w formie video na nadchodzące wydarzenie, które organizujesz. To tylko ułamek z rodzajów contentu, jaki możesz stworzyć za pomocą telefonu. Sprzęt to oczywiście nie wszystko.

Bez pomysłu, scenariusza i dopasowania do platformy nawet najdroższy sprzęt filmowy będzie bezużyteczny, a to dopiero początek!

Później trzeba treści video uzupełnić chwytliwymi opisami, tytułami oraz niekiedy przyciągającymi uwagę  grafikami. Najlepsza strategia video marketingu to taka, która potem pozwoli również na analizowanie odbioru poszczególnych materiałów.

Video marketing dobrze zaplanowany

Podobnie jak w przypadku ogólnych działań marketingowych dla marki, video marketing również potrzebuje planu. Bez ustalenia odpowiednich zasad, drogowskazów i celów, produkcja video może okazać się wyrzuceniem pieniędzy w błoto, a w najgorszym przypadku może wpłynąć negatywnie na postrzeganie Twojej marki. Proponuję kierować się 5 etapowym cyklem, który zaczyna się od celu i pomysłu. Są to niewątpliwie najważniejsze kroki. Pominięcie ich może skutkować tym, o czym wspomniałem powyżej. Realizacja i publikacja to czynności, które będą powtarzać się regularnie przy każdym kolejnym materiale. Ostatnim krokiem, którego nie należy pomijać, jest analityka opublikowanych video, dzięki czemu dowiemy się, co trafia do odbiorców, a co należy poprawić.

Proces związany z planowaniem video marketingu. Od celu do pomysłu, realizacji, publikacji i analizy.
Proces związany z planowaniem i realizacją video marketingu

Jakie cele może mieć Twój video marketing?

Przykładowymi celami realizacji filmowych mogą być:

1. Edukacja klientów

Przykłady treści:

    1. Demonstracje

    2. FAQ

    3. Instruktaż

Przykład: Sam Nektar Video

2. Wzmocnienie rozpoznawalności marki

Przykłady treści:

    1. Video brandowe

    2. Materiał emocjonalny związany z marką

    3. Video rozrywkowe

Przykład: Dove – szkice prawdziwego piękna

3. Zwiększenie zaangażowania w sieci

Przykłady treści:

    1. UGC (User Generated Content)

    2. Krótkie video na zaangażowanie

Przykład: GoPro Best of 2020

4. Zwiększenie ilości leadów

Przykłady treści:

    1. Live

    2. Wywiad w formie video

    3. Video inspiracyjne

Przykład: Czym jest edrone?

5. Zwiększenie konwersji na stronie

Przykładowe treści

    1. Video produktowe

    2. Testimoniale

    3. Video objaśniające

Przykład: Dollar Shave Club – Our Blades Are F***ing Great

O rodzajach video dowiesz się również z gościnnego nektaru Mateusza Jemioła.

Video marketing a wybór platform

Wspominałem o dopasowaniu contentu video do platformy, ponieważ użytkownicy na każdej z nich oczekują czegoś innego i w różny sposób odbierają takie treści. Z drugiej strony należy zapoznać się z wymaganiami technicznymi, aby odpowiednio dopasować i maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie dana platforma oferuje. Poniżej wypisałem kilka najistotniejszych rzeczy, o jakich należy pamiętać w przy publikowaniu video na najpopularniejszych social mediach. Bardziej szczegółowe informacje odnośnie specyfikacji do każdego rodzaju publikacji lub reklamy video znajdziesz na tej angielskojęzycznej stronie: sproutsocial.com

Facebook

Twórz video, które użytkownicy będą chcieli udostępniać. Prawdopodobnie ostatnie video, które oglądałeś na Facebooku, właśnie tak do Ciebie trafiło. 

 • Format postu: 1:1 lub 4:5
 • Format Stories: 9:16
 • Pierwsze 3 sekundy są ważne, po tym czasie FB uzna materiał za obejrzany
 • Postaraj się, aby video organiczne nie było dłuższe niż 90 s, a reklama 15 s
 • Pamiętaj o publikowaniu w wysokiej rozdzielczości (1080p)
 • Publikuj video natywnie na platformie, co zwiększy jego zasięg
 • Dodaj transkrypcję tam, gdzie pojawia się wypowiedź

YouTube

Z racji tego, że YouTube najczęściej służy do wyszukiwania treści. Postaraj się, aby Twoje video niosło ze sobą wartość dla odbiorcy oraz było tak zaprezentowane, żeby chciało się je kliknąć.

 • SEO: tytuł, opis, hashtagi są ważne
 • Tutaj również ważne są 3 do 10 sekund. 20%-25% odbiorców obejrzy mniej niż 10 s materiału.
 • Format: 16:9 i wysoka rozdzielczość 1080p jako minimum
 • Regularnie publikuj content
 • W zależności od rodzaju video, postaraj się, aby miało w przedziale 7 do 12 min. Maksymalnie może mieć nawet 12 godzin.

Instagram

Platforma, która powstała jako miejsce dzielenia się zdjęciami przerodziła się w pełnoprawne medium video z formatami tj. IGTV, Stories i Reels (w niektórych krajach).

 • Post o formacie: 1:1 lub 4:5
 • Stories o formacie: 9:16 lub 16:9
 • Format IGTV: 9:16 lub 16:9
 • Pamiętaj o hashtagach oraz okładce, która będzie spójna z Twoim gridem (tablicą)
 • Dłuższe video publikuj w IGTV (>60 s), krótsze (<30 s) jako post lub stories
 • Wzmocnij zaangażowanie poprzez użycie interaktywnych naklejek na stories

TikTok

Przede wszystkim angażujące treści. Tutaj każdy ułamek sekundy się liczy, a od tych pierwszych kilku zależy, czy ktoś zatrzyma scrollowanie na Twoim poście, co potem zostanie odczytane przez algorytm jako content, który może zainteresować również innych.

 • Format: 9:16
 • Obserwuj trendy, które aktualnie panują na platformie
 • UGC jest podstawą TikToka
 • Mimo tego, że możliwa jest publikacja do 3 min., to 9-15 sekundowe szybkie i angażujące treści mają dużo większą szansę na zdobycie zasięgów
 • Korzystaj z katalogu piosenek i odpowiednio dopasuj je do video

LinkedIn

Profesjonalny charakter platformy nie oznacza, że video jest tutaj mniej popularne. Algorytm, który potrafi dystrybuować wartościowe publikacje przez długi czas w połączeniu z angażującym materiałem oznacza, że Twoja publikacja ma szansę “żyć” na platformie dużo dłużej niż na Facebooku czy Instagramie.

 • Użyj storytellingu związanego z Twoją marką lub marką osobistą dla zwiększenia zaangażowania
 • Format: 1:1 lub pionowy
 • Dobrze sprawdzi się materiał o długości ok. 30 sekund

Video marketing zgodny z osobowością marki

To jakie emocje ma wywoływać Twoje video i jakie wartości przekazywać, powinno wychodzić z osobowości marki oraz wybranego dla niej archetypu. Przy odpowiednim dopasowaniu i targetowaniu grupy docelowej, sukces odnieść może zarówno zabawny, rozśmieszający filmik lub video informacyjne pełnego merytorycznej wiedzy.

Webinary znacząco zyskały na popularności przez ostatni rok. W 2019 roku 46% marketerów używało tej formy dostarczania treści. W 2021 ta liczba wzrosła do 62%. Co ciekawe aż 91% przebadanych osób stwierdziło, że webinary to najbardziej efektywny kanał video marketingu ze wszystkich dostępnych.

To jak będzie wyglądał materiał filmowy jest równie ważne co jego treść. Zasada jest ta sama co w przypadku materiałów graficznych, czyli trzeba zainteresować i przykuć uwagę odbiorcy. Pierwsze sekundy po auto odtworzeniu wideo są niezwykle ważne. W głównej mierze od tego zależy czy materiał zostanie obejrzany do końca. Można to uzyskać za pomocą:

 • elementów graficznych
 • angażującego wstępu
 • ciekawego tytułu filmu

Dobrą praktyką jest umieszczanie napisów pod dialogami. Część osób ogląda filmy na telefonie w trybie wyciszonym. Przy oglądaniu treści na feedzie, wideo również zazwyczaj włącza się w takim trybie.

Wykorzystaj potencjał video marketingu!

Mam nadzieję, że przedstawione wskazówki i informacje pomogą Tobie w implementacji lub ulepszeniu treści video w swojej strategii marketingowej. Pamiętaj, że ten rodzaj contentu jest najbardziej angażujący i może przynieść wymierne efekty. Musi jednak przy tym być również dobrze zaplanowany i przemyślany. To co przedstawiłem jest jedynie wstępem do złożonego procesu przygotowywania i wykorzystywania video w działaniach

Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoje działania w sferze video marketingu będą efektywne, skorzystaj z wiedzy naszych doświadczonych ekspertów, którzy stworzą dla Ciebie strategie uwzględniającą treści video.

#samnektar by Michał Malinowski/Beeffective

Źródła:

https://buffer.com/library/video-marketing/

https://sproutsocial.com/insights/social-media-video-specs-guide/

https://blog.hubspot.com/marketing/state-of-video-marketing-new-data

https://elements.envato.com/learn/video-marketing-guide/

https://www.brandpoint.com/blog/12-top-video-ideas-for-social-media-traffic/