beeffective
x-blurred-gfx
bee-blurred-gfx
post cover image

BeReal vs. TikTok Now! Jak działają social media bez filtrów?

BeReal to platforma społecznościowa, która powstała we Francji w 2020 r. Została opracowana przez Alexisa Barreyata i Kevina Perreau. ,,BeReal to najprostsza aplikacja do udostępniania zdjęć, która pozwala raz dziennie dzielić się swoim prawdziwym życiem na zdjęciu z przyjaciółmi. Każdego dnia o innej porze każdy robi zdjęcie w ciągu 2 minut. Przechwytuj i publikuj na czas, aby odkryć, co porabiają Twoi znajomi’’. Tak brzmi opis aplikacji w sklepie Google Play. A czym się wyróżnia na tle innych aplikacji? Sprawdźmy to!

Od czego zacząć?

Na początek zakładamy konto i uzupełniamy biogram oraz dodajemy zdjęcie profilowe. Pomyśl, czy chcesz zezwolić aplikacji na udostępnianie Twojej lokalizacji. Jeżeli wyrazisz zgodę, to przy każdej Twojej publikacji będzie ona widoczna wraz z poglądową mapką. Na początek dodaj znajomych, z którymi będziesz dzielić się swoimi zdjęciami. BeReal podpowiada kontakty z Twojego telefonu oraz osoby, które może znasz (w moim przypadku są to znajomi osób, które mam dodane do swoich kontaktów). Mam już aktywne konto i dodane kilka przyjaciół i co dalej?

Jak działa BeReal?

  1. Aplikacja każdego dnia wysyła wiadomość push ,,Time to be real’’.
  2. Następnie masz tylko 2 minuty na opublikowanie zdjęcia. Uwaga: równocześnie wykonywane jest zdjęcie z 2 kamer – przedniej oraz tylnej. Nie ma filtrów ani innych opcji zmieniających wygląd, kolor czy klimat zdjęcia. Jest 100% autentycznie! Co się stanie jak nie opublikujesz fotek? Opcje są 2 – dodajesz zdjęcie z opóźnieniem albo nie i wówczas masz zablokowany podgląd zdjęć znajomych.
  3. Opublikowane zdjęcia można sobie wzajemnie komentować lub dodawać RealMoji – czyli dobrze znane emoji, ale personalizowane – utworzone z Twoich zdjęć. Co ważne, zdjęcie dostępne jest tylko do momentu wysłania kolejnego powiadomienia w kolejnym dniu.
Mechanizm działania aplikacji BeReal
 
Przykładowe zdjęcia w aplikacji BeReal

Potwierdzeniem dużej popularności aplikacji BeReal jest także otrzymana pod koniec listopada nagroda App Store Award. BeReal otrzymał 1 miejsce w kategorii Aplikacja roku dla iPhona.  Konkurs organizowany jest przez Apple, a Tim Cook, który zajmuje stanowisko dyrektora generalnego Apple, tak skomentował wyniki: ,,Tegoroczni zwycięzcy App Store Award zmienili nasze doświadczenia dzięki aplikacjom, które dostarczają świeżych, przemyślanych i prawdziwych perspektyw’’.

Kto tu się zainspirował?

Popularność BeReala została zauważona przez twórców TikToka. Bardzo szybko stworzyli aplikację-klon, o praktycznie identycznych, jak BeReal, funkcjonalnościach. Jak aplikację opisują jej kreatorzy?

,,TikTok Now to najnowsze narzędzie społecznościowe od TikToka. Podziel się swoimi najbardziej autentycznymi chwilami z ludźmi, którzy są dla Ciebie najważniejsi. TikTok Now umożliwia Ci codzienne publikowanie filmu lub zdjęcia dokładnie w tym samym czasie co Twoi znajomi. Codziennie otrzymasz losowe powiadomienie w tym samym czasie co Twoi znajomi i będziesz mieć 3 minuty na nakręcenie 10-sekundowego filmu lub zrobienie zdjęcia w czasie rzeczywistym przy użyciu przedniego i tylnego aparatu’’.

Jak wynika z opisu, mechanizm funkcjonowania TikTok Now jest nam doskonale znany z BeReal. Czym różni się od francuskiego odpowiednika? Na pewno jest to renoma TikToka, jego popularność, pozycja na rynku i promocja wersji Now w klasycznej wersji TikTok’a. Na TikToku jest odnośnik do aplikacji Now – wówczas dostępne są podglądy „rozpikselowanych” fotek innych użytkowników oraz zaproszenie do otwarcia aplikacji.

Promocja TIkTok Now na TikToku
Przykładowe zdjęcia w aplikacji TikTok Now

TikTok rozdaje karty

TikTok jest obecnie hegemonem social mediów. Ma on bazę milionów użytkowników i niestety obawiam się, że i w tym przypadku nie wygra pomysł, a marketing i pozycja rynkowa. Na tę chwilę wydaje się, że BeReal wcale nie traci na popularności, która jest spowodowana obecnością potężnego konkurenta. Ludzie chętnie z BeReal korzystają i na razie nic nie zapowiada tego, żeby mieli przestać. Warto jednak wspomnieć również o tym, że na tą chwilę, TikTok ma swoją funkcję Now dosyć ukrytą. Spytałem dziewczynę, która na TikToku spędza zdecydowanie bardzo dużo czasu, czy kiedykolwiek słyszała o takiej funkcji, i odpowiedziała, że nie.

Wydaje się, że TikTok, przynajmniej w naszym kraju, na razie funkcji Now nie promuje. Nie mam tu na myśli nawet marketingu zewnętrznego, ale wewnętrznej promocji narzędzia. W aplikacji TikToka nie wyświetla się wzmianka, że cokolwiek takiego jak TikTok Now w ogóle istnieje. Jest to dosyć zastanawiające, ponieważ funkcja Now wyrosła jak spod ziemi. Zapewne również w celu podcięcia skrzydeł BeReal. Można się było spodziewać, że TikTok będzie bardzo agresywnie rozgrywać karty, aby wygryźć pomysłodawcę z rynku. W praktyce jednak, oprócz samego faktu istnienia aplikacji, nie jest ona dodatkowo wspierana.

True social jako odskocznia od idealnego życia

,,Żebyście byli tak szczęśliwi jak to wygląda na Instagramie!’’- tak brzmią popularne życzenia publikowane w social media. Zdanie to zakłada, że ,,tak nie wygląda codzienność’’ – dlatego pojawił się BeReal czy TikTok Now. Ma pokazać prawdziwe życie, a na tablicach widać zdjęcia ze szkoły, pracy czy domu. Zwykłe fotki i momenty uchwycone podczas zwyczajnych obowiązków. Bez prosecco, matche latte i acai bowla obok najnowszej torebki Jacquemus.

Zamiast tego mamy wieszanie prania, droga autobusem do domu czy suszenie włosów o poranku.  Świat, który znamy z social mediów takich jak Facebook czy Instagram, nie istnieje w BeRealu i TikTok Now. Sprawia to, że nowe aplikacje są atrakcyjny i chętnie pobierane przez kolejnych użytkowników, którzy chcą podglądać życie znajomych. Skąd bierze się popularność aplikacji? Zapytałam kilkoro moich koleżanek, o powody korzystania z BeReal i TikTok Now. Co odpowiedziały?

– Autentyczność – mogę zobaczyć fotki z domu i pracy, takie których nie publikuje nikt na Instagramie.

– Aplikacja jest prosta w obsłudze i nie tracę w niej dużo czasu.

– Można być naturalnym

– Nie ma reklam i postów sponsorowanych.

– Fajne, zwykłe fotki, bez filtrów, bez lansu i innych cudów.

– Fotki mogą zobaczyć tylko moi znajomi, nie ma spamu i botów, co przeszkadza mi na IG.

– Dla mnie to odświeżający trend i odskocznia od perfekcyjnego życia w innych socialach.

– Nikt nie robi z siebie kogoś kim nie jest.

TikTok vs. BeReal. Sprawdź, czy są różnice!

Aplikacje wydają się identyczne i posiadają bardzo podobne funkcjonalności. Aby się rozeznać w działaniu ich obu, poniżej znajduje się zbiorcze podsumowanie podstawowych cech BeReal oraz TikTok Now.

Podobieństwa i różnice pomiędzy BeReal oraz TikTok Now.
Opracowanie własne.

*Aplikacje umożliwiają udostępnianie opublikowanych materiałów do innych aplikacji, jak na przykład Instagram, TikTok czy WhatsApp. Jedna różnica polega na tym, że fotka z TikToka jest w wersji „rozpikselowanej”. Taki zabieg prawdopodobnie ma służyć zainteresowaniu odbiorcy i zachęcić do pobrania aplikacji i zobaczenia pełnej wersji zdjęcia.

Widok udostępniania zdjęć w TikTok Now (po lewej) oraz BeReal (po środku i po prawej)

Co jeszcze znajdziemy w aplikacjach? Wspomnienia – czyli zbiór wszystkich opublikowanych fotek, które dostępne są tylko dla Ciebie.

Widok zakładki Wspomnienia w BeReal (po lewej) oraz TikTok Now (po prawej)
 

Zadbaj także o prywatność publikowanych materiałów. W obu aplikacjach, na etapie dodawania zdjęcia możesz określić, kto może zobaczyć fotki. Masz do wyboru 2 opcje – znajomi lub dostęp publiczny poprzez sekcję Discovery.

Widok prywatności w BeReal (po lewej) oraz TikTok Now (po prawej)

BeReal! Prawdziwe życie jest trendy!

Aplikacje social media cały czas się zmieniają i dodają nowe funkcjonalności do swoich podstawowych funkcji. Od kilkunastu miesięcy (albo dłużej!) obserwujemy zwiększającą się tendencję do stawiania na autentyczność i prezentowanie rzeczywistości, takiej jaka jest – bez filtrów i ulepszaczy. Pokazywanie codzienności i prawdziwego życia stało się nowym trendem. Jako fanka Instagrama od kilku lat śledzę wszystkie zmiany i nowe pomysły twórców aplikacji. Już teraz mówi się, że Instagram testuje własne narzędzie, które będzie odpowiedzią na BeReal oraz TikTok Now. Czy okaże się to prawdą? Będę uważnie śledzić i przyglądać się rozwojowi BeReal, TikTok Now i ewentualnych nowych aplikacji, stworzonych w nurcie pokazywania spontanicznej codzienności!

#samnektar napisała Klaudia Chmielewska z Beeffective

Szukasz wsparcia w efektywnych działaniach w digitalu, które pozwolą rozwinąć Twój biznes?