beeffective
x-blurred-gfx
bee-blurred-gfx
post cover image

Twórz samodzielnie trójwymiarowe posty

 

Możliwość publikowania trójwymiarowych zdjęć na Facebooku pojawiła się w zeszłym roku i szybko zaskarbiła sobie szerokie grono sympatyków.

Nic w tym dziwnego, grafikę można przygotować w prosty sposób, a rezultat jest bardzo przyjemny w odbiorze. Tło zdjęcia wirtualnie oddala się od pierwszego planu, co sprawia wrażenie oglądania obiektu z kilku perspektyw, tak jak w materiale przygotowanym dla jednego z Klientów Beeffective: http://bit.ly/2XvCOfq

W jaki sposób powstaje taki efekt?

Algorytm, który na podstawie płaskiego zdjęcia oblicza pozorne odległości między elementami na zdjęciu. Generuje brakujące piksele i z wykorzystaniem wbudowanego w telefon żyroskopu, tworzy symulację przestrzeni. Użytkownik może przybliżać i oddalać obiekt na zdjęciu, spędzając tym samym więcej czasu na oglądaniu posta.

Pomimo tego, że technologia nie jest skomplikowana, dotychczas ograniczeniem była kwestia sprzętu. Narzędzie działało tylko na nowszych modelach iPhonów, z zainstalowanym w aparacie trybem portretowym. Z pomocą przyszedł Facebook, który wprowadził dodatkowe rozwiązanie, pozwalające samodzielnie tworzyć trójwymiarowe posty, z pominięciem technologii wbudowanych w telefonie.

Jak więc przygotować trójwymiarowe posty?

Wystarczy Photoshop, a w nim dwie proste warstwy:

W dolnej warstwie umieść podstawową wersję zdjęcia lub grafiki.

W górnej warstwie umieść czarno–białą maskę, w której skala szarości symbolizuje odległości – im coś jest ciemniejsze, tym algorytm odczyta je jako bardziej odległe. Do dyspozycji mamy 255 możliwych odcieni szarości.

W samym pliku roboczym warstw może być oczywiście więcej, dzięki czemu jeszcze wierniej odtworzymy odległości oryginalnego zdjęcia. W tym celu zgrupuj wszystkie czarno–białe warstwy w ten sposób, by łatwiej podejrzeć, w jaki sposób maska przekłada się na oryginalny plik.

Do eksportu przygotuj dokładnie dwa pliki PNG:

Oryginalne zdjęcie, które możesz nazwać dowolnie.

Grafikę z czarno-białą maską, którą nazywasz dokładnie według schematu: nazwapierwszegopliku _depth.png

Tak przygotowane pliki publikujesz na Facebooku jako standardowe zdjęcia. Algorytm będzie potrzebował chwili, by przetworzyć pliki, ale po krótkim oczekiwaniu zobaczysz podgląd Twojego zdjęcia 3D.

Pamiętaj, że jeśli efekt nie jest dla Ciebie zadowalający – w pliku PSD możesz wprowadzić poprawki, nadpisać plik z maską _depth i oba pliki ponownie załadować do systemu Facebooka.

Zwróć uwagę na to, by oba pliki PNG posiadały dokładnie takie same parametry: wielkość oraz głębię bitową.

Początki przygotowania trójwymiarowych postów mogą wymagać kilku prób i poprawek, ale finalnie zobaczysz, że ta metoda nie jest skomplikowana. W krótkim czasie możesz stać się mistrzem trójwymiarowych postów.

Do dzieła!

#samnektar by Mateusz Sztajnke/Beeffective Team