beeffective
x-blurred-gfx
bee-blurred-gfx
post cover image

Poznaj Librę – nową walutę Facebooka

Libra kryptowaluta Facebooka

#samnektar by Mateusz Sztajnke/Beeffective Team

W dzisiejszym nektarze wyjątkowo nie dzielimy się z Wami naszym doświadczeniem. SamNektar to podpowiedzi jak korzystać z nowoczesnych rozwiązań, pozwalających skutecznie zaistnieć w nowych mediach.

Przekazujemy ważnego newsa, który przykuł naszą uwagę.

Czym jest Libra?

Mark Zuckerberg na swoim prywatnym profilu ogłosił niedawno, że Facebook zawiązał stowarzyszenie Libra, zajmujące się rozwojem ogólnoświatowej waluty opartej na technologii blockchain.
Istotne jest, że Facebook nie rzuca słów na wiatr. Do swojego przedsięwzięcia zwerbował 27 partnerów, w tym takich finansowych i technologicznych gigantów jak Visa, Mastercard, PayPal czy Uber. Wiadomo też, że od kilku lat firma z Palo Alto zgarnia z rynku najlepszych specjalistów od blockchaina i uważnie przygląda się rozwojowi kryptowalut.

Jak to będzie działać?

💡 Libra ma służyć przede wszystkim do przesyłania pieniędzy pomiędzy użytkownikami – w głównej mierze w krajach rozwijających się. Szeroki zakres usług oferowanych przez partnerów projektu może wskazywać na to, że inicjatywa nabierze rozpędu i za kilka lat Librą będziemy płacić za przejazdy taksówką i za zakupy w sklepach internetowych.

💡Początkowo technologia ma być dostępna wewnątrz Messengera i WhatsAppa. Później jako zewnętrzna aplikacja pełniąca funkcję wirtualnego portfela. Prawdopodobne jest, że dodatkowo opcje płatności Librą wprowadzą partnerzy projektu i umożliwią płacenie nową walutą za swoje usługi.

💡 Jak na razie pomysł spotyka się z wieloma kontrowersjami związanymi z prywatnością i bezpieczeństwem. Facebook przez ostatnie lata był pod ostrzałem rządów i organizacji pozarządowych ze względu na rażące uchybienia w temacie troski o dane użytkowników. Tym razem Facebook rzuca rękawicę instytucjom finansowym, w tym bankom i firmom z wieloletnimi tradycjami na rynku przelewów międzynarodowych.

Czy Libra zmieni świat?

Facebook dotychczas zrewolucjonizował sposób w jaki rozmawiamy z bliskimi, spędzamy czas wolny i dzielimy się wspomnieniami. Czy teraz pora na rewolucję w naszych portfelach? Tego dowiemy się najwcześniej w 2020 roku. Dopiero wtedy Facebook planuje oficjalne wypuszczenie technologii na rynek.

Czy to koniec świata, jaki znamy? Czas pokaże. Jedno jest pewne – mamy szansę być świadkami wielkiej rewolucji. Będziemy Was o niej informować.

#samnektar by Mateusz Sztajnke/Beeffective Team