beeffective
x-blurred-gfx
bee-blurred-gfx
post cover image

Kompozycja w grafice użytkowej

Grafika do artykułu_Kompozycja w grafice użytkowej

Zgodnie z definicją, kompozycja to połączenie i zaaranżowanie elementów wizualnych w taki sposób, aby były przyjemne i łatwe w odbiorze. Stosowanie jej we właściwy sposób naprowadza odbiorcę na to, co jest w projekcie najbardziej istotne. Zastosowana błędnie może wzbudzać niechęć i niepokój. Jest to najważniejszy aspekt sztuk wizualnych – malarstwa, grafiki, fotografii oraz filmu. Na kompozycję składają się głównie linie, kształty, kolory, faktury, światłocienie i perspektywa.

Rodzaje kompozycji

Poniżej wyróżniłem najważniejsze rodzaje kompozycji.

Centralna

Główne elementy znajdują się w centrum projektu.

Rodzaje kompozycji_centralna

Symetryczna i asymetryczna

W kompozycji symetrycznej środek projektu przecina linia a elementy rozkłada się równomiernie po dwóch stronach. W asymetrycznej elementy rozkłada się nierównomiernie.

kompozycja w grafice użytkowej_symetria i asymetria

Otwarta i zamknięta  

W kompozycji otwartej elementy „wychodzą” poza granice projektu. W zamkniętej mieszczą się w jego granicach i tworzą jedną całość.

Kompozycja otwarta i zamknięta

Statyczna i dynamiczna

W kompozycji statycznej elementy układa się w sposób zrównoważony i uporządkowany, przeważnie w poziomie i pionie. Dynamiczna oddaje wrażenie ruchu, elementy często ułożone są pod kątem.

Kompozycja statyczna i dynamiczna

Zrównoważona

Jest to kompozycja w grafice użytkowej, w której twórca wszystkie elementy rozmieszcza równomiernie. Żadna z części nie jest „cięższa” od innych.

Zrównoważona kompozycja w grafice użytkowej

Kompozycja w grafice użytkowej – najważniejsze zasady

Podczas budowy kompozycji powinniśmy mieć na uwadze trzy główne cele: punkt skupienia, struktura i balans

Punkt skupienia

Element (w jęz. ang. nazywany focal point), na który chcemy zwrócić uwagę odbiorcy w pierwszej kolejności, jest kluczową kwestią kompozycji. Optymalnie jeśli eksponujemy jeden taki punkt oraz 1-2 punkty dodatkowe, mniej ważne.

Jest kilka czynników, które pomagają przyciągnąć oko w to jedno miejsce:

Kontrast – najłatwiej zbudować go za pomocą kolorów i wielkości.

Kontrast w grafice użytkowej

Nasycenie koloru – mocno nasycony kolor zawsze wyróżnia się na tle kolorów mniej nasyconych. Więcej o kolorach dowiesz się tutaj.

Nasycenie w kompozycji w grafice użytkowej

Rozmycie – ostry element w towarzystwie elementów rozmytych bardziej rzuca się w oczy.

Rozmycie w kompozycji graficznej

Rytmw grafice jak w muzyce, rytm wprowadza harmonię i jest dobrze odbierany.

Przykład rytmu w grafice użytkowej

Ruchw naturze ruch jest odbierany jako potencjalne zagrożenie i zwraca uwagę.

Kompozycja w grafice użytkowej_ruch

Twarze i figury ludziw sposób naturalny przyciągają ludzkie oko.

Twarze i figury ludziw grafice

Linie naprowadzająceto elementy projektu, który ułożone są w taki sposób, aby kierować wzrok na główny motyw.

Linie naprowadzające jako element kompozycji w grafice użytkowej

Ramyzawężają pole skupienia wzroku na elementach wewnątrz.

Stosowanie ram_grafika

Struktura

Kolejna z trzech głównych zasad dotyczących kompozycji polega na organizacji elementów według konkretnych technik. W projekcie można użyć tylko jednej lub kilku na raz. Warto pamiętać o tym, że nawet nieudana próba wykorzystania jednej z technik da lepszy efekt niż chaos. Najważniejsze z nich to:

Trójpodziałpolega na podzieleniu widoku na dziewięć równych części, przecinając go liniami. Miejsca przecięcia są to tak zwane mocne punkty kadru, tam w pierwszej kolejności wędruje nasz wzrok.

Trójpodział w kompozycji graficznej

Złoty podział (boska proporcja)jest to wynikający z przyrody (w teorii idealny) stosunek długości dwóch linii – 1 : 1,618. Czyli przykładowo, jeśli krótsza linia ma 1 cm, dłuższa będzie miała 1,618 cm. Złoty podział to dość złożony temat i ciężko wytłumaczyć całość jednym zdaniem, jest natomiast na tyle fascynujący, że warto bardziej się w niego zagłębić.

Symetriaporządek zawsze jest przyjemny dla oka, najprościej uzyskać go rozkładając elementy równomiernie po dwóch stronach projektu.

Kompozycja w grafice użytkowej_symetria

Balans

Kolejna z zasad kompozycji. Polega na tym, żeby zachować równomierną „wagę” projektu poprzez rozłożenie elementów. Jeśli jedna strona obrazu jest cięższa, należy po przeciwnej stronie zbalansować go podobnej wielkości obiektem lub kilkoma mniejszymi, które łącznie będą wyglądać podobnie.

Stosowanie balansu w kompozycjach w grafice użytkowej

Kompozycja w grafice użytkowej – najważniejszy cel

Kompozycja w grafice użytkowej ma jedno, najważniejsze zadanie – powinna przykuć uwagę do kluczowego elementu, który chcemy pokazać lub sprzedać. Mimo że przedstawione zasady w większości opracowano setki lat temu, to do dzisiaj są aktualne! Wciąż z powodzeniem stosuje się je w obecnym świecie, gdzie jesteśmy zalewani informacją i obrazem bez przerwy. Warto więc zadbać o przewagę nad konkurencją w każdy możliwy sposób. Jeżeli temat Ciebie zainteresował, poznaj też mój wcześniejszy wpis o typografii w marketingu.

#samnektar by Łukasz Kiersznikiewicz

Jeżeli szukasz agencji, która zrozumie Twoje biznesowe potrzeby i przełoży je również na obszar kreacji wizualnych: