beeffective
x-blurred-gfx
bee-blurred-gfx

Jak wykorzystać filtry AR dla Twojej marki?

Treść artykułu zaktualizowano: 22.01.2024

Filtry oparte na rozszerzonej rzeczywistości to połączenie dwóch światów: onlinowego i offlinowego. Rozwiązanie to już od dłuższego czasu jest bardzo chętnie wykorzystywane przez użytkowników social media na całym świecie.

Kojarzysz filtry z tatuażami, gotowymi makijażami, czy różnymi quizami, których używa wielu użytkowników Instagrama i TikToka? To właśnie jedna z najprostszych form wykorzystania technologii opartej na rozszerzonej rzeczywistości!

Przykładowe filtry AR na instagramowym kanale Netflix.

Już jakiś czas temu zwracaliśmy uwagę na istotny fakt, że przyszłością reklam, jak i rozrywek w social media, będzie inwestycja oraz wzrost zainteresowania nowymi technologiami. Chodziło między innymi o filtry z użyciem technologii AR, które wykorzystuje już od dłuższego czasu wiele brandów. Trend ten cały czas cieszy się popularnością, o czym świadczy wiele tysięcy dostępnych filtrów w obrębie samej aplikacji Instagram, czy głośne akcje promocyjne, do których są wykorzystywane. Świetnym przykładem takiej akcji może być filtr AR „witkatyzujący” nasze selfie, stworzony na potrzeby promocji wystawy Muzeum Narodowego, „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia”.

Filtr Muzeum Narodowego na Instagramie

Po co nam filtry?

Filtry w social media sprawiają, że Twoje historie są bardziej interesujące dla obserwujących Cię użytkowników. Przyciągają uwagę, zwiększają zaangażowanie i powodują wzrost świadomości marki w kreatywny sposób. Jest to kolejna doskonała forma na interaktywną, digitalową rozrywkę, dzięki której dotrzesz do jeszcze szerszego grona odbiorców. Skupiając się na Instagramie, filtry te dostępne są na indywidualnych kontach marek lub twórców. Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie filtry stworzone przez użytkowników Instagrama z podziałem na poszczególne kategorie, to tę możliwość znajdziesz w lupce, w ostatnim zaproponowanym filtrze na InstaStories. Znajduje się tam wiele gotowych filtrów, które w każdym momencie możesz wypróbować, zapisać lub zaczerpnąć inspiracji do stworzenia własnego!

Stwórz własne filtry i wykorzystaj je w środowisku Meta

Jeszcze jakiś czas temu to platformy społecznościowe decydowały o tym, z jakich filtrów mogą korzystać ich użytkownicy. Te czasy już dawno minęły! Zarówno każdy twórca, jak i marka mogą stworzyć swój filtr. Dzięki indywidualnie przygotowanym filtrom mają szansę jeszcze bardziej zaangażować społeczność zebraną wokół swojego produktu lub usługi. W niektórych branżach i biznesach wykorzystywanie filtrów opierających się na technologii rozszerzonej rzeczywistości, może przyczynić się również do wzrostu wyników sprzedażowych. Jak? Np. wgrywając efekt 3D swojego produktu, który użytkownicy będą mogli przetestować na sobie bez wychodzenia z domu. W dzisiejszych czasach, kiedy sprzedaż produktów online rośnie, taka forma sprawdzania i testowania produktów wydaje się świetnym rozwiązaniem dla wielu marek!

Stworzenie własnych filtrów na Instagramie, które sprawią, że relacje będą jeszcze bardziej wciągające, a Twoi użytkownicy zaangażują się we wspólną rozrywkę, wbrew pozorom nie jest takie trudne. Na pewno nie potrzebujesz do tego całego działu IT. Zdolny grafik poradzi sobie z tym wyśmienicie! Dodatkowo potrzebujesz paru kreatywnych i dobrych pomysłów na wyróżnienie Twojej marki. Jak się do tego zabrać? Z pomocą przychodzi SPARK AR.

Czym jest Spark AR i jak go używać?

Jest to narzędzie do tworzenia filtrów dla social media bez konieczności użycia jakiegokolwiek kodu. Spark AR pozwala tworzyć materiały z elementami rzeczywistości rozszerzonej i udostępniać je miliardom użytkowników Facebooka, Messengera i Instagramu. Narzędzie jest intuicyjne, a materiały w rzeczywistości rozszerzonej tworzy się korzystając z oprogramowania kreatywnego i wskazówek ekspertów. Do przygotowania swojego filtra na Instagramie możesz wykorzystać gotowy szablon z obszernej biblioteki efektów lub skorzystać z zaawansowanych funkcji i przygotować zupełnie nowy efekt z poziomu narzędzia.

Jakie są główne zalety SPARK AR?

  • Umożliwia tworzenie reklam AR w Menedżerze reklam. Reklamy mogą wykorzystywać efekty kreatywne rzeczywistości rozszerzonej, aby umożliwić odbiorcom interakcję z produktami w Aktualnościach na Facebooku na urządzeniu mobilnym.
  • Możesz nawiązać kontakt z partnerami Spark AR, czyli indywidualnymi twórcami i firmami, które łączy pasja do technologii, znajomość platformy i zaangażowanie we wdrażanie innowacyjnych koncepcji.
  • Przeniesiesz swój marketing na nowy poziom dzięki efektom stworzonym w SPARK.

UWAGA! Jeśli chcesz szybko dodać filtr na Instagramie, najlepiej gdy przygotujesz gotowy projekt w osobnym narzędziu i wgrasz go do SPARK AR. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu, które musiałbyś przeznaczyć na naukę nowego narzędzia.

Gdy Twój filtr będzie już gotowy, możesz przetestować go i zobaczyć jak działa na wybranej przez Ciebie platformie. Po testach nie pozostaje nic innego jak opublikować go i sprawić, by inni użytkownicy zaczęli z niego korzystać!

Ważne elementy filtra AR

Przy publikacji gotowego filtra pamiętaj również o tych paru elementach:

Nazwa – będzie widoczna obok efektu. Nie można dodać takiej samej nazwy jak Twój profil na Instagramie.

Kategorie – 3 kategorie, dzięki którym użytkownicy będą mogli łatwiej znaleźć Twój efekt pośród tysiąca innych. Możesz wybierać spośród takich kategorii jak: Świat AR, Gry, Selfie, Miłość, Wydarzenia, Nastroje, Fani i wiele innych!

Słowa kluczowe (opcjonalnie) – możesz wykorzystać aż 20 słów kluczowych, które będą jeszcze dokładniej opisywać Twój efekt – przemyśl je dokładnie! 😉

Filmy demonstracyjne – po wgraniu filtra masz możliwość przetestowanie swojego efektu już w aplikacji Instagrama. Zostaniesz poinformowany o tym, że filtr został przetestowany. Sprawdź swój efekt i następnie zapisz jako krótkie wideo lub zdjęcie. Po publikacji efektu na profilu to właśnie to wykonane zdjęcie lub film będzie widoczne na profilu głównym.

Instrukcje dla weryfikatora – dokładniejsze instrukcje sprawdzą się przy bardziej skomplikowanych efektach. Opisz w tym miejscu, co dokładnie trzeba wykonać i jak postępować, by efekt zadziałał w 100%.

Co jeszcze? Bądź cierpliwy – sprawdzenie Twojego filtra pod kątem wytycznych Spark AR może potrwać!

Przygotuj swój własny niepowtarzalny filtr!

Masz już pomysł na filtr? Jesteś gotow_ przygotować coś, co wyróżni Twoją markę na tle konkurencji, a przy okazji sprawi, że inny użytkownicy chętnie go wypróbują? Jeśli tak to… do dzieła! Znasz już narzędzie, które umożliwi szybkie, efektywne i efektowne przygotowanie filtra.

Potrzebujesz pomocy z wykonaniem filtra AR?

Zobacz nasze realizacje filtrów AR dla klientów Beeffective – Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Historia TV.

O naszej współpracy:

Agencja Beeffective wdrożyła dla nas do serwisu Meta filtr rozszerzonej rzeczywistości. Był to element kampanii #OznaczamReklamy i praktyczne narzędzie dla internetowych twórców, który pomaga wyróżnić reklamy, autopromocje oraz prezenty.

Dzięki wielu radom, przyjaznemu kontaktowi oraz profesjonalnemu podejściu udało się ten projekt wspólnie zrealizować z sukcesem. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy!

Agnieszka Kowalska

Starszy Specjalista Departamentu Komunikacji UOKiK