beeffective
x-blurred-gfx
bee-blurred-gfx
post cover image

ANALIZA KAMPANII W HOTJAR

Weryfikując działania internetowe, w pierwszej kolejności prawie zawsze zaczynamy od Google Analytics. Porównujemy wyniki sprzedażowe, konwersje i wydatki reklamowe. Gdzie szukać dodatkowych wniosków, jeżeli statystyki nie chcą nam powiedzieć więcej? W danych jakościowych, które dostarcza między innymi Hotjar.

Jakie narzędzie wskażą nam dane jakościowe?

Niedawno Norbert Korus wskazał wskaźniki reklamowe, które warto obserwować przy ograniczonym budżecie, gdzie jedną ze statystyk, która budzi czujność marketerów, jest „Współczynnik odrzuceń”. Jego wzrost jest dla nas sygnałem ostrzegawczym i jeżeli chcemy wiedzieć, dlaczego internauci odwiedzili tylko jedną podstronę przed opuszczeniem witryny, zbadajmy dokładniej, co ich tam spotkało. Z pomocą przychodzą następujące narzędzia:

  • CRAZYEGG,
  • SUMO,
  • CUX,
  • HOTJAR

To właśnie o tym ostatnim opowiem w dzisiejszym artykule z serii #samnektar.

Dlaczego warto korzystać z dodatkowego narzędzia?

Analizę strony warto zaczynać od liczb, jednak i one nie powiedzą nam wszystkiego. Będąc odpowiedzialnym za wdrożenie witryny www lub sklepu internetowego, staramy się przygotować ścieżkę użytkownika z najwyższą starannością. Po wielu tygodniach pracy przy projekcie, taka droga poruszania się potencjalnych klientów, wydaje nam się oczywista. Jednak wcale nie musi być taka dla nich samych. W wielu naszych projektach, gdzie odpowiadamy za kampanię, okazuje się, że niski współczynnik konwersji, czy mała ilość leadów w stosunku do ruchu na stronie, to wcale nie kwestia targetowania w kampanii, a niejasnej ścieżki dla internauty. Dlatego warto „wczuć się” w użytkownika  i zweryfikować, jak eksploruje naszą witrynę. Do tego w analizie kampanii na co dzień służy nam Hotjar.

Jakie możliwości daje Hotjar?

Hotjar jest narzędziem niezwykle przydatnym dla każdego marketera. Co ważne, w podstawowym zakresie dostępne jest również w wersji darmowej. Poniżej najważniejsze funkcjonalności, który przydają się w analizie ruchu na stronie:

  • Przygotowanie heatmapy wskazanych podstron

Jesteś ciekawy, czy internauci klikają zaprojektowane przez Ciebie przyciski? Z pomocą przyjdzie raport pokazujący mapy ciepła, które tworzone są z kliknięć w konkretne elementy. Dzięki nim dowiemy się, co internauci próbują kliknąć.  Dzięki heatmapom dowiesz się również, czy te obszary, które pozostawiłeś statyczne, na pewno powinny takie zostać, skoro internauci chętnie klikają w ich obrębie?

Wygląd heatmapy

  • Nagrywanie sesji użytkowników

Mój ulubiony raport, dzięki któremu poczujemy się, jakbyśmy „siedzieli tuż obok” internauty, eksplorującego witrynę. Co ważne, przeglądając ten raport, wyfiltruj wyniki po stosowanych przez siebie UTM-ach i przyjrzyj się internautom z konkretnego źródła. Wciąż trudno w to uwierzyć, ale mamy tendencję do wodzenia myszką za elementem, który czytamy na stronie. To pozwala bardzo dobrze zrozumieć, które obszary najbardziej przyciągają uwagę internautów.

Ścieżka użytkownika

  • Wskazywanie poprawności formularzy

Jeżeli formularz leadowy ma więcej elementów niż adres e-mail i telefon, UX Designer ma za zadanie ich poprawne ułożenie. Dzięki Hotjar’owi możemy podejrzeć, w jakiej kolejności (i czy z łatwością) internauci wypełniali pola formularza. Jest to zawsze newralgiczna część strony i łatwo na niej „zgubić ruch”, warto więc  sprawdzić, czy klienci nie porzucają witryny z powodu długo ładującej się bazy danych, czy okna są wystarczająco długie i czy kolejność pól jest dla nich naturalna.

Ścieżka użytkownika

  • Pokazywanie  obszaru strony, którą internauci najchętniej przewijają

W przypadku internautów mobilnych, Hotjar nie pokaże nam ruchu myszki, ale możemy skorzystać z heatmap, które pokazują, jaka statystycznie część strony jest eksplorowana przez ruch odwiedzający. Być może najważniejsze rzeczy umieszczasz w tej części strony, do której dociera tylko co druga osoba? Można to poprawić zmieniając proporcję grafiki lub chowając menu w wersji mobilnej.

Heatmapa na telefonie

  • Możliwość zastosowania ankiety

Jeżeli oczekujesz statystyk, które jednoznacznie powiedzą Ci, czy prezentowany przez Ciebie content jest wartościowy dla osób odwiedzających Twoją witrynę, możesz zadać takie pytanie internautom wprost, korzystając z formularzy. Funkcja jest też bardzo przydatna przy wdrażaniu nowego wyglądu strony, kiedy dotychczasowi internauci muszą nauczyć się poruszania się po niej na nowo. Jeżeli napotykają trudności, bardzo często chętnie dają znać o tym autorom.

Jak zaimplementować na stronie narzędzie Hotjar?

Pierwszym krokiem jest oczywiście założenie konta na Hotjar, gdzie po zalogowaniu znajdziesz kod, który najprościej załadować przez Google Tag Managera.

Jak sprawdzić, czy dana witryna ma kod narzędzia? My polecamy rozszerzenie do Chrome – Snoopie. Dzięki temu zawsze wiesz, czy aktualnie jesteś nagrywany:

Snoopie

Podążaj ścieżkami użytkowników

Hotjar to bardzo funkcjonalne narzędzie. Charakteryzuje się nie tylko łatwością obsługi i przyjaznym interfejsem, ale przede wszystkim pozwala zbierać cenne dane jakościowe na temat zachowań użytkowników odwiedzających Twoją witrynę. Chociaż niejedna cyfra prawdę Ci powie to pamiętaj, że zawsze warto korzystać z narzędzi dających szerszą perspektywę.

#samnektar by Anna Skóra/Beeffective Team